Čeká vás brandové focení a čím víc se blíží, tím víc se toho bojíte? Nyní budu mluvit hlavně k dámám, ale samozřejmě to stejně mohou prožívat i muži. Nelíbíte se sama sobě na fotkách? Nesnášíte pohled na sebe ve videu nebo vlastně kdekoliv? Je to důvod, proč se nechodíte vůbec fotografovat? Poradím vám, jak se přestat stydět před fotografem a získat tak konečně svoji krásnou fotku!
Nejsem žádný kouč ani psycholog, ale chci vám zprostředkovat, co fungovalo mně a mým známým nebo klientkám. Pohodlně se usaďte, za chvilku se změníte k nepoznání.
Přestaňte se stydět!
Nejsem extrovert. Vždycky jsem se na svých fotkách neměla ráda. Málo která fotka se mnou se mi líbila. A zlomilo se to až docela nedávno, když jsem začala přemýšlet nad tím, proč to vlastně tak je. Došlo mi, že se před foťákem prostě nedokážu pořádně uvolnit a ukázat to svoje pravé já.
Buďte to VY!
Dost mě taky štvalo, že nemám skoro žádnou pěknou vlastní fotku, ale styděla jsem se někomu říct, aby mě fotil (a ne jen vyfotil tu jednu fotku v mobilu, kde mám zrovna zavřené oči, jak to dělá můj manžel). Ale aby mě někdo opravdu fotil – abych se s fotografem/fotografkou cítila dobře a dokázala se uvolnit.
A tak mě napadlo, že bych na tom možná mohla trochu zapracovat aspoň tréningem.
Zde najdete mých 5 tipů, které mohou pomoci vaši nervozitu odbourat nebo ji alespoň trochu zmenšit. Pokud byste všechno z následujících bodů zapomněla, tak vzpomeňte při fotografování aspoň na jedno BUĎTE TO VY! Jo a taky nezapomeňte dobrou náladu.
Udělejte první krok
1. Udělejte si to hezké
Co je tím myšleno? Berte focení jako čas pro vás. Je to investice do vás samotných, aby jste se cítila lépe a konečně se měla ráda na fotkách. Abyste na těchto fotkách byla sama sebou.
Že se to líp říká než dělá? Tak to zkuste takto: plánujte focení na den, kdy víte, že nebudete ve shonu. Pokud je to potřeba, zkuste sehnat osoby, které vás zastoupí v povinnostech v domácnosti nebo ve firmě – aspoň na jedno dopoledne, lépe na celý den. Určitě se to tam bez vás nezboří.
Vyčleňte si dost času ne jen na samotné focení, ale také na přípravu na něj. Nezapomeňte, že dneska chcete být okouzlující hlavně pro sebe! Začněte den příjemnou snídaní, kávou nebo čajem a hlavně klidem a s dobrou náladou.
Z těch praktických věcí bych doporučila obléci se pohodlně – nesnažte se vypadat na fotkách, jako někdo jiný. Abyste vypadala dobře, musíte se dobře cítit a jedním z předpokladů je oblečení, které máte ráda. Pokud si chcete přečíst o oblékání na focení a zejména na to brandové, tak v článku “Jak se obléci na brandové focení” se dozvíte co si obléknout a naopak v článku “Co NEnosit na brandové focení” zjistíte, jaké kousky by rozhodně měly pro tentokrát zůstat doma.
2. Využijte služeb profesionálů
Delegujte! Pokud se necítite dobře v tom, že nevíte, jak se namalovat, učesat, obléci, tak požádejte o pomoc kamarádku nebo profesionálku (kadeřnici, vizážistku, stylistku). Není ostudou, že třeba zrovna účes není vaší silnou stránkou. Umíte přece spoustu jiných věcí, které ostatní neumí. Proto bez obav přenechte některé činnosti odborníkům.
Pokud nevíte, na koho se obrátit, ozvěte se mi a společně vybereme profíka, který vám pomůže.
3. Tréning dělá mistry
Možná si klepete na čelo, že jak jako. Jakkoliv to jde. Můžete se na sebe smát před zrcadlem, zkoušet si jaký úhel vám sluší a hlavně z jakého úhlu se líbíte sama sobě. Na postelové oči zatím spíš zapomeňte a dejte průchod svojí přirozenosti.
Od zrcadla přikročte k telefonu (nebo foťáku) a začněte si dělat selfie. Není to sebestředné ani sobecké. Prostě pracujete na další ze svých dovedností – uvolnit se před kamerou. A opravdu je nemusíte nikomu ukazovat. Klidně je po prohlédnutí smažte. Ty povedené si ale nechejte. Vidíte? I vy na fotkách dokážete být krásná. A to jen s obyčejnou kamerou v mobilu. Co teprve jak budete krásná, až vás vyfotím kvalitním foťákem!
Stejně to praktikujte, pokud chcete trénovat na natáčení videí. Klidně na sebe i mluvte. Záznam můžete kdykoliv smazat, tak se není čeho bát a hlavně NEMÁTE CO ZTRATIT. Nic horšího, než že se vám záběr nepovede, se nestane
4. Nezapoměňte plánovat
Ano, už zase. Pro to, abyste se cítila pevně v kramflecích, je nutné být připravená. A nemyslím tím jen hezky oblečená nebo načančaná. Nezapomeňte, proč fotky děláte. Chcete přece něco sdělit vašemu publiku. Vašim klientům, kteří mají vaši značku rádi nebo i těm, kteří si ji teprve zamilují. Pokud vůbec nevíte kudy kam, zkuste se inspirovat třeba na Pinterestu.
Myslete na to, kde budou fotky používány, jaké barvy na nich chcete použít, aby to hezky ladilo k vašemu konceptu nebo na to, co na nich chcete ukázat. Spoustu tipů najdete v článku Co sebou na brandové focení?
Také se zamyslete, jaké místo by se vám na vašich fotkách líbilo. Pokud jste nervózní, když se na vás někdo dívá, určitě vyberte komornější prostor nebo zůstaňte u vás doma. Výhody a nevýhody různých lokací jsem shrnula v článku Nejlepší místa pro brandové focení.
5. Klíčem je komunikace
Komunikujte hlavně se svým fotografem. Základem je, abyste se dohodli na vašem konceptu. Na představě, kterou by on měl vyplnit. Proto se nebojte mu sdělit všechno, co vám připadá důležité hodně, ale i třeba to, co za úplně důležité nepovažujete. Mluvte s ním také o vaší značce, o vaší cestě a o vašich snech a cílech. To všechno může váš fotograf navnímat a promítnout do vaší spolupráce. Bude to na chvíli váš partner, tak k němu takto přistupujte.
Správný fotograf by vás v tomto ohledu měl trochu bombardovat sám, ale pokud vám přijde, že čeká dlouho, nebojte se mu zavolat nebo napsat.
O nic nejde!
Závěrem bych vám chtěla říct, že pokud vás nervozita opravdu svírá, opakujte si, že o nic nejde. Není nic jednodužšího, než nepovedenou fotku smazat nebo celé focení zopakovat a udělat jinak, jinde nebo jindy.
Pokud chcete vytvořit vlastní sadu profesionálních brandových fotografií, tak si objednejte nezávaznou konzultaci ZDARMA zde. Budu také ráda, pokud mě budete sledovat na mém instagramu, facebooku nebo linkedinu. Níže na stránce se přihlšte k odběru novinek.