Jaké rozlišení fotek použít

Dnešní článek bude trochu o teorii. Na otázku “Jaké rozlišení fotek mám použít?” totiž narážím celkem často. Kdo jste se mnou kdy fotili nebo budete fotit, tak vždy dostanete výsledné fotky ve dvou rozlišeních. A já bych vám teď ráda vysvětlila, proč vlastně potřebujete různé rozlišení fotek a kdy se jaké rozlišení používá. Pokud totiž chcete, aby vaše fotky vypadaly dobře, tak je nutné vědět kdy, kde a jakou fotku použít.

Jaké rozlišení fotek tedy kde použít?

Plné rozlišení

To hlavní, co ode mne dostanete jsou samozřejmě fotky v plném rozlišení. Je to maximální rozlišení, které jsem schopná se svojí výbavou vyprodukovat. Taková fotografie se nejčastěji používá v tisku a je předpoklad, že fotku budete pozorovat ze vzdálenosti 10 – 30cm. Výsledná fotografie má kolem 24 milionů obrazových bodů, jelikož fotografii dostanete s rozlišením 300dpi (dot per inch = počet obrazových bodů na palec). Největší velikost tisku (vytištěné fotografie), kterou u těchto mých fotek doporučuju je 50x30cm. Pokud ale budete chtít tisknout třeba plakát velikosti 100x60cm, tak bude stačit rozlišení 150dpi. Tyto fotografie jsou ale samozřejmě velmi objemné, protože tento detail potřebuje hodně místa (myšleno tak, že obsadí velký datový prostor).  Celkové výsledné rozlišení je cca 6000x4000px.

Rozlišení pro web

Druhá sada fotografií, které dostanete, je v rozlišení pro web (včetně sociálních sítí). Fotografie je profesionálně upravená tak, aby vypadala dobře právě na webu nebo sociálních sítích. Ideální velikost fotky na web je do 200kB

Brandové fotky na váš web focení v kavárně nebo restauraci praha hodonín
Brandové focení pro Uspořádaný domov

Stejně tak nemá smysl mít zbytečně velké fotky, které na monitoru počítače, tabletu nebo telefonu stejně nemůžete zobrazit. Nejlepší rozlišení je přibližně 800x600px (maximálně kolem 800px kratší strana fotografie). V kombinaci s rozlišením 72dpi je možné tedy fotku zmenšit natolik, aby váš web zase zbytečně nezatížily.

Pokud používáte vaše fotografie na webu nebo na sociálních sítích, zvolte ty, které jsou k tomu určené a které jste ode mě dostali v rozlišení pro web. Proč, když se vám zdá, že jsou vlastně stejné? Důvodů je několik:

Kde můžete použít svoje brandové fotky

To byla teorie a teď si můžete přečíst o tom, kde vlastně všude můžete vaše brandové fotografie použít v článku “Kde můžete použít svoje brandové fotky“. 


Doufám, že vám tento krátký článek pomůže a naše společné fotky tak budou vypadat dokonale jak na vašem webu, sociálních sítích nebo vytištěné. 

 

Pro nezávaznou konzultaci nebo objednání na focení mě můžete kontaktovat zde. Nezapomeňte mě sledovat na instagramu nebo facebooku a pokud chcete odebírat novinky, tak se zaregistrujte k odběru novinek dole pod článkem.

One Reply to “Jaké rozlišení fotek použít”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *