Jaký bude rok 2023?

Na začátku ledna tohoto roku jsem se zúčastnila workshopu s Petrou Gatek s hlavním tématem Cíle roku 2023. Ohlédla jsem se za rokem 2022, zhodnotila ho a stanovila si cíle na rok 2023. Podle odborníků jsou lidé, kteří si své cíle stanoví (a ještě lépe zapíšou), mnohem úspěšnější než ti, kteří tak neučiní. Následující řádky budou mým zamyšlením a takovým malým oknem do mé duše. Nikdo teď ještě netuší, jaký bude rok 2023.

Cíle? Proč?

Přiznám se, že těchto sedánků jsem v korporátu absolvovala spoustu, většinou několikrát ročně. Neměla jsem je ráda. Nerada jsem hodnotila sebe sama a vůbec jsem si nechtěla dávat cíle na další období (ať už šlo o rok nebo kvartál). Dokud jsem dělala na odděleních, kde se mé výkony daly nějak konkrétně kvantifikovat, tak to ještě šlo. Ale na některých pozicích se váš výkon ohodnocuje kvantitativně dost špatně. Nemůžete se chytnout počtu dokončených projektů nebo podobných hodnot. Každý projekt je prostě jiný a takové číslo je nic neříkající.

 

Tentokrát to ale bylo jiné a přemýšlela jsem nad tím trochu jinak. To byl také důvod, proč jsem se vůbec na workshop přihlásila. Teda vlastně jeden z důvodů. Ten další byl, protože jsem si vzpomněla, že jsem si na začátku roku 2022 dala jeden konkrétní cíl. Tento cíl se mi podařilo splnit a přemýšlela jsem nad tím, zda bych k němu vůbec došla, kdybych si ho tehdy nevyřkla.

brandove foceni Ivet

Nežiju minulostí, ale...

Jaký bude rok 2023 - branding Zuzana Hurná fotografka

Na začátku každého hodnocení se díváte zpět. To je další věc, která mě na těchto hodnoceních nebaví. Nemám ve zvyku žít minulostí a věci prostě beru tak, jak jsou. Je ale pravda, že díky Petře jsem se opravdu ohlédla. A světe div se, viděla spoustu mých malých úspěchů a splněných met. 

 

Pro někoho by to bylo málo a já to tu ani vypisovat nechci. Pro mě, jako někoho, kdo spí celou noc teprve posledních pár měsíců a pracuje jen, když děti spí, to bylo ohlédnutí příjemné (maminky pochopí). 

 

A přitom vím, že bez tohoto workshopu bych se prostě neohlédla a neviděla to. Symbolicky bych se nepoplácala a neřekla si, že jsem fakt udělala kus dobré práce. Ne všechno bylo úplně dokonalé, dokonce ani ne všechno se povedlo. Ale tyto momenty mi naopak přinesly zkušenosti, poznání, pokoru a zamyšlení.

Jaký bude rok 2023?

K výhledu na rok 2023 mám určité představy, kam se budu ubírat, jak a co dělat, co chci zlepšovat nebo co naopak hodlám opustit. Velmi zajímavý pro mě byl výběr témat, která by mě mohla provázet tímto rokem. Hlavně kvůli těmto tématům také vzniklo toto zamyšlení. Chci se je tu totiž uchovat, abych se k nim mohla vracet během roku, pokud bych náhodou na ně zapomněla.

 

Z dané skupinky slov jsme na workshopu vybíraly 3-4 slova/témata, o kterých soudíme, že by nás měla provázet v roce 2023. Pro mě to bylo tak nějak jasné hned a přišlo to ke mně samo. Jako bych tam ani jiná slova neviděla:

ZDRAVÍ

Nic jiného si nepřeju tak moc, než aby toto slovo bylo pro mě, mé blízké a mé okolí pravdou a silným pilířem, o který se můžeme opřít. A není to klišé. Dávno to tak nevnímám a myslím, že mi to tak už zůstane. Na konci tohoto roku i mně mé tělo ukázalo, že s ním nezacházím úplně správně a potřebuje jinou péči (přece jen už nejsem žádná mladice). Proto se na něj změřím a je opravdu důležité, abych tuto péči o sebe samu nestavěla na poslední místo tak, jak tomu občas u maminek bývá. Pokud nebudu zdravá já, bude tím trpět celá rodina a toto je potřeba si připomínat.

ROZVOJ

Bez toho to nepůjde a já to mám strašně ráda. Můj muž se mi směje, že u ničeho nevydržím. Přemýšlím nad touto svojí vlastností dost často a myslím, že to je trochu tím, že pro mě je i samotná cesta tím cílem. Baví mě se učit nové věci. Pořád :).

Naštěstí fotka je natolik komplikované, rozvětvené a košaté řemeslo a umění, že tuhle cestu než projdu, tak už možná budu umět zůstat v cíli. V oblasti mého rozvoje ve fotce mám spoustu plánů a vím, kam se chci ubírat a kam to všechno vést.

ODVAHA

Tuto oblast jsem si vztáhla hlavně na podnikání. Bez odvahy to jde totiž o dost hůř a pomaleji. 

Chci se nebát jít do nových výzev, vykročit z davu, naučit se ozvat se ve skupině a zeptat se i na blbou otázku. Chci se dál nebát vidět věci pozitivně a když spadnu, tak chci mít odvahu se zvednout a jít dál. Pro sebe, pro svoji rodinu, pro vás.

Dívejte se dopředu!

Uvidíme na konci 2023, kam vlastně dojdu. Každopádně jsem chtěla napsat své dojmy z workshopu, od kterého jsem si neslibovala prakticky nic a do poslední chvíle nebylo jisté, jestli se budu moct zúčastnit. Děkuji Petře, že mi byla průvodkyní a přiměla mě se zastavit a zamyslet. Nemám hotovo! Zbývá mi ještě promyslet a sepsat, jakými konkrétními cestami se ke svým cílům dopracuju. Ale už i jen toto zastavení mi přineslo mnohem víc motivace a ujasnění si, než jsem vůbec mohla doufat.

 

Nechám vám zde seznam slov a třeba si taky vyberete ta pravá slova pro vás. Pokud ano, budu ráda, pokud je se mnou budete sdílet, buď zde v komentářích nebo instagramu, facebooku, linkedinu nebo mi klidně napište zprávu. Pokud chcete dostávat další články jako první do schránky, přihlašte se k odběru novinek níže.

 

Téma roku 2023
ZDROJ: Petra Gatto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *