Zuzka mě oslovila někdy na jaře roku 2023. Už po prvním telefonátu mi bylo jasné, že si prostě budeme rozumět. Vyslechla jsem, co potřebuje a ona pozorně naslouchala tomu, co bych jí doporučila a jak bych celé focení pojala. Slovo dalo slovo a na konci července jsme se sešly v ateliéru v Praze, kde vznikla sada skvělých fotek, na které můžeme být společně opravdu hrdé.
Na její firmě ZENUM je zvláštní to, že se se svými kolegyněmi vídá na živo jen zřídka, protože jsou každá odjinud a pracují spolu prakticky výhradně online. Chtěla ale fotky společné, protože jsou skvělý tým a takto se chtěly představit i svým klientům. Čekala je přestavba webových stránek, takže načasování bylo perfektní.
Připravila jsem pro vás krátký rozhovor s ní. Tak se pohodlně usaďte a poslechněte si zajímavý příběh o jejím podnikání.
Jak dlouho působíš v účetnictví?
K účetnictví jsem se dostala v roce 2010, kdy jsem začala dálkově studovat obor Finanční management, a shodou okolností jsem ve stejné době našla práci v jedné účetní firmě jako fakturantka a velmi brzy jsem se zapracovala jako samostatná účetní.
Proč jsi se rozhodla založit vlastní účetní společnost?
Moje první samostatné působení začalo tím, že jsem pár blízkým a známým udělala daňové přiznání. Docela mi to šlo, tak jsem si otevřela živnost. Podnikání mě nějak samo lákalo. Když jsem se později stala samoživitelkou, bylo účetnictví velmi šikovnou možností, jak mít příjem navíc a moci pracovat z domova v čase, kdy sama potřebuji.
Rozhodně jsem si ale v té době neuměla představit, že to mé podnikání bude vypadat tak, jak dnes vypadá – malá účetní firma. To je jako splněný sen, který jsem ani nesnila.
Kdy jsi se rozhodla pořídit si kolegyně?
Účetní, to jsou každý měsíc neúprosné lhůty. Nejde si říct, teď z osobních důvodů trochu polevím. Byla jsem sama na malé dítě, moje rodina nežije poblíž, vše bylo skutečně jen a pouze na mně. Jak přibývali klienti, potřebovala jsem garantovat své závazky i třeba v době nemocí. A taky jsem viděla různé drobnější činnosti, které by šly předat a uvolnily by mi ruce. Mít zaměstnance, toho jsem se ale opravdu bála. V té době mi do cesty přišel minikurz na hledání kvalitních zaměstnanců. Prošla jsem jím a rovnou si ho zkusila i v praxi – tak jsem našla svou první asistentku. Čerpám z něj dodnes pokaždé, když někoho k nám do týmu hledám.
Jaké služby poskytuje Vaše společnost?
Jsme malý tým zkušených účetních s různými specializacemi. Díky tomu zajistíme profesionální externí vedení účetnictví malým i větším firmám. Kompletně zastřešujeme účetnictví, DPH a mzdy.
Kterým klientům se věnujete?
Oblíbily jsme si výrobní firmy s obratem do 50 mil Kč ročně. I když mezi naše klienty patří i jiné obory, tak ve výrobních firmách jsme opravdu jako doma. Rozumíme procesům ve výrobě, skladům, vývozu a dovozu. A taková naše druhá noha je vedení mezd ve školství, jedna z nás je totiž expertkou na mzdy. Umíme tedy klientům nabídnout i jen externí vedení mezd až pro 200 zaměstnanců.
Jak se odlišujete od ostatních účetních společností?
Naše služby poskytujeme plně online. V tom nejsme určitě jediní, ale zkrátka vytištěné doklady v krabici od bot už u nás nevedeme. Pečujeme raději o nižší počet klientů. Zakládáme si na kontinuitě. I za tři nebo pět let budeme vědět, na jaký doklad se klient ptá.
Jaké jsou tvé vize a cíle pro budoucnost společnosti?
V nejbližším roce chci aktivněji oslovovat nové klienty. Myslím, že máme co nabídnout. Také nám jsou sympatické různé nástroje na automatizaci a digitalizaci účetnictví, zkoušíme si je osahávat a postupně je i implementovat. A jedna z nás usiluje o absolvování zkoušky daňového poradce.
Jaké jsou podle tebe nejčastější chyby, které podnikatelé dělají v účetnictví?
Co mi jako účetní připadá kritické a občas lze vidět, je, když majitel své účetní slepě věří. Už jsem viděla účetnictví, které bylo naprostý chaos. Majitel to neřešil se slovy, že přece účetnictví nerozumí! Účetnictví má odrážet skutečnost a díky tomu i laik může jednou za čas ověřit, že třeba stav účetního konta “221 Bankovní účty” v jeho účetnictví odpovídá skutečné částce v jeho internetovém bankovnictví. Když tato základní čísla nebudou shodná, měl by zbystřit. Avšak nezajímat se vůbec, to by mohlo v nejhorším případě znamenat i nutnost rekonstrukce účetnictví, a to se může velmi prodražit.
S tím trochu souvisí, že majitelé někdy berou účetnictví jen jako nutné zlo. Je to povinnost pro stát, jinak ale k ničemu. Jenomže při správném nastavení i tato povinnost může poskytnout údaje, které jim při rozhodování a vedení firma mohou dost pomoct. Proč toho nevyužít?
No a mohla bych pokračovat – někdy firma našich klientů už docela vyroste, ale majitel trvá na tom, že si například finance budou řídit sami, jak to přece dělali vždycky, nebo i vysoce odborné daňové poradenství by si představovali, že jim zajistí účetní – od toho ji přece platí… Přitom daňový poradce nebo externí finanční ředitel by jim v tu situaci poskytl to, na co už naše specializace prostě nestačí. Takže to by se možná dalo shrnout slovy: vedou svou firmu pořád stejně, jako když ji před mnoha lety začali budovat.
Jaké jsou podle tebe trendy v účetnictví v současné době?
Určitě digitalizace a automatizace. Začíná to tím, že se doklady předávají pouze v elektronické podobě, v PDF. A dá se pokračovat přes tzv. vytěžování dokladů, kdy umělá inteligence už umí takový doklad přečíst a předpřipravit k importu do účetnictví, aniž by účetní musela ručně ťukat doklady jeden po druhém… a možnosti, co vše a jak (nejen v účetnictví, ale i ve firmě jako takové) automatizovat, se pořád rozšiřují.
Naopak občas vidím, že tyhle trendy přináší konkurenční výhodu těm účetním, kde ochotně přijmou i papírové doklady. Živnostníků, kteří třeba vypisují papírové faktury a zboží platí pouze dobírkou, je stále ještě hodně.
Jaké jsou podle tebe budoucí výzvy pro účetní profesi?
Pro účetní tým našeho formátu jsou výzvou všechny ty možnosti, technologické nástroje, umělá inteligence. My například (zatím?) nemáme spolupráci s někým z IT a tak o některých možnostech jsme sice slyšely, ale nejsme schopné je používat.
Z jiného soudku, čeká nás po 30 letech nový zákon o účetnictví, který by měl na účetnictví nahlížet trochu jinak než jak to pojímal dosavadní předpis, takže i v tomto směru budeme mít pořád co se učit.
Jaké jsou podle tebe nejdůležitější faktory pro úspěch v podnikání?
Podle mě vytrvalost a nebýt na to sám, čímž myslím, že moje největší posuny byly vždy díky odborníkovi zvenčí. Investice do takovýchto posunů, konzultací, rad a vedení mě vždy dovedla mnohem dál a za mnohem kratší dobu, než kdybych se s tím prala sama.
Jaké jsou podle tebe největší výzvy, kterým čelí podnikatelé v současné době?
Aktuálně není snadná situace s daňovými změnami. V obecnější rovině si myslím, že každého se nějak týká současný fenomén umělé inteligence a je to nový prvek, s kterým se každý musí nějak popasovat.
Jaké je podle tebe nejlepší způsob, jak se připravit na podnikání?
Já jsem opatrný člověk, takže mně se na začátku osvědčilo pečlivě zvážit každý krok, každou investici. Já jsem i podnikání rozjížděla při polovičním úvazku. V situaci, kdy člověk za zády nemá třeba aspoň půlroční rezervu, tak si myslím, že je nutné hlídat si ta rizika.